2020 yılı Haziran ayında yapılması planlanan itü-TA Tasarım Atölyesi / Lise Yaz Okulu etkinliğimiz, içinde bulunduğumuz Koronavirüs (Covid-19) Salgını nedeniyle bu yıl gerçekleşemeyecektir. 2021 yılı Haziran ayında sağlık ve esenlik ile atölyemizde buluşmak dileğiyle.

İTÜ TASARIM ATÖLYESİ  – itüTA

Üniversitemiz Mimarlık Fakültesinin ev sahipliğinde her yıl yaz aylarında lise öğrencileri için İTÜ TASARIM ATÖLYESİ – itüTA düzenlenmektedir.

itüTA geleceğin mimar,  şehir plancısı, endüstriyel tasarımcı, iç mimar ve peyzaj mimarı adayı gençlere İTÜ Mimarlık Fakültesi içerisindeki eğitim, öğretim ve yaşamı tanıtmayı, onlarla akademisyenleri ve meslek profesyonellerini bir araya getirmeyi hedefliyor. Bu atölyede öğrenciler Mimarlık Fakültesi’ndeki bölümleri tanıyacaklar, ortak seminer ve söyleşilerle farklı bakış açıları edinecekler ve tasarım sürecini yakından tanıma imkânı yakalayacaklardır. Atölye öğrencilerin içinde yaşadıkları şehirde mimarlık, planlama ve diğer tasarım alanlarının kent yaşamı ile etkileşimlerini inceleyecekleri “İSTANBUL’UN FOTOĞRAF VE ESKİZLER İLE KEŞFİ: Kente farklı bir bakış” temalı bir gezi ile başlayacaktır. itüTA’nın ana eksenini ise Mimarlık Fakültesi içerisindeki meslek disiplinlerinin tümünü kapsayacak olan ortak atölye çalışması oluşturmaktadır. Öğrenciler bu atölyede deneyimli yürütücülerin öncülüğünde çeşitli tasarım çalışmaları gerçekleştirecekler ve bir haftalık programın sonunda ürünlerini sunma, sergileme ve tartışma imkânı yakalayacaklardır.

Prof. Dr. M. Murat GÜL

İTÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı

Kimler Katılabilir:

Tüm lise öğrencileri katılabilir.

Program Yürütücüsü: 

Dr. Öğr. Üyesi Eren Kürkçüoğlu

 

Programı Verecek Olan Öğretim Üye ve Yardımcıları 

Prof. Dr. L. Figen Gül

Doç. Dr. Ervin Garip

Doç. Dr. Mehmet Emin Şalgamcıoğlu

Dr. Öğr. Üyesi Deniz Leblebici Başar

Dr. Öğr. Üyesi Eren Kürkçüoğlu

Dr. Öğr. Üyesi Ethem Gürer

Dr. Melih Bozkurt

Araş. Gör. Arzu Güler

Araş. Gör. Aslı Ulubaş Hamurcu

Araş. Gör. Begüm Hamzaoğlu

Araş. Gör. Çisem Demirel

Araş. Gör. Ebru Satılmış

Araş. Gör. Kübra Dolap Yıldız

Araş. Gör. Sena Semizoğlu

Program Özeti:

  •     İTÜ Mimarlık Fakültesi’ndeki bölümlerin tanıtımı
  •     İstanbul’un fotoğraf ve eskiz çalışmaları ile keşfi
  •     İTÜ Mimarlık Fakültesi içerisindeki meslek disiplinlerinin tümünü kapsayacak olan ortak atölye çalışması
  •     Öğrenci çalışmaları sunumları ve sergisi

Süre Günler ve Yer:

Toplam 7 gün (56 saat) sürmekte olan program Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri 09:00-17:00 saatleri arasında İ.T.Ü. Mimarlık Fakültesi Taşkışla Kampüsünde düzenlenmektedir.