MİMARLIK FAKÜLTESİ ÖĞRENCİ İŞLERİ OFİSİ

DUYURULAR


[04.01.2022]
2021-2022 Güz Yarıyılı Ders Değerlendirme Öğrenci Anketleri Hk.

Sevgili Öğrencilerimiz,
Bildiğiniz gibi, her eğitim öğretim yarıyılı sonunda İTÜ Veri Toplama ve İstatistik Sistemi (VETİ) üzerinden hazırlanan ders anketleri ile eğitim sisteminin öğrenciler tarafından değerlendirilmesi, verilerin istatistiksel olarak görülebilmesi sağlanmaktadır. 

PROGRAMINIZDAKİ TÜM DERSLER İÇİN,  DEĞERLENDİRME ANKETLERİ 10-17 OCAK 2022 TARİHLERİ ARASINDA, VETİ ÜZERİNDEN ERİŞİME AÇIK OLACAKTIR. 
Ders anketlerine erişim için aşağıdaki adımları izleyiniz,

 1. Ders yürütücüsünün Ninovadan duyuracağı, derse özel linke girilir.
 2. Veti sistemi içinde, İTÜ kullanıcı adı ve şifresi ile derse kayıt kontrolü yapılır.( kullanıcı adı ve şifre sadece kayıt kontrolü için istenmektedir. Anket formlarında kişisel veriler kesinlikle görünmeyecektir.)
 3. Derse kayıtlı öğrenci için anket sayfası açılır
 4. Anket doldurulur
 5. “FORMU TAMAMLADIM, CEVAPLARIMI GÖNDER” butonuna basarak anket sisteme kaydedilir.

Anketin doldurulması ile ilgili herhangi bir sorun yaşanması durumunda ders CRN’si belirtilerek mimogis@itu.edu.tr adresine e-posta ile ulaşılabilir.


[29.12.2021]
Covid-19 raporlarının iletilmesi

Rektörlüğümüzce alınan karar gereği tüm dersler 28 Aralık 2021 tarihinden itibaren hibrit  şekilde yürütülmektedir. Covid-19 raporlarının sadece arasınav/final sınavı/teslim mazereti bildirmek üzere,  mimogis@itu.edu.tr iletilmesi gerekmektedir.


[22.11.2021] Online Yarışma

CALL FOR SUBMISSIONS:
HARVARD UNIVERSITY GRADUATE SCHOOL OF DESIGN 2022 WHEELWRIGHT PRIZE

International competition for early-career architects to win
$100,000 USD research fellowship accepting applications through January 30, 2022


Cambridge, MA (November 17, 2022) — Harvard University Graduate School of Design (GSD) is pleased to announce the 2022 cycle of the Wheelwright Prize, an open international competition that awards $100,000 (USD) to a talented early-career architect to support new forms of architectural research. The 2022 Wheelwright Prize is now accepting applications; the deadline for submissions is Sunday, January 30, 2022. 

The annual Wheelwright Prize—now entering its tenth cycle—is dedicated to fostering expansive, intensive design research that shows potential to make a significant impact on architectural discourse. The prize is open to emerging architects practicing anywhere in the world. The primary eligibility requirement is that applicants must have received a degree from a professionally accredited architecture program in the past 15 years. An affiliation to the GSD is not required. Applicants are asked to submit a portfolio and research proposal that includes travel outside the applicant’s home country. In preparing a portfolio, applicants are encouraged to consider the various formats through which architectural research and practice can be expressed, including but not limited to built work, curatorial practice, written output, and other manifestations of research.

The winning architect is expected to dedicate roughly two years of concentrated research related to their proposal, and to present a lecture on their findings at the conclusion of that research. Throughout the research process, Wheelwright Prize jury members and other GSD faculty are committed to providing regular guidance and peer feedback, in support of the project’s overall growth and development.

In 2013, Harvard GSD recast the Arthur W. Wheelwright Traveling Fellowship—established in 1935 in memory of Wheelwright, Class of 1887—into its current form. Intended to encourage the study of architecture outside the United States at a time when international travel was difficult, the Fellowship previously was available only to GSD alumni. Past fellows have included Paul Rudolph, Eliot Noyes, William Wurster, Christopher Tunnard, I. M. Pei, Farès el-Dahdah, Adele Santos, and Linda Pollak.

Harvard GSD awarded the 2021 Wheelwright Prize to Germane Barnes, whose winning proposal Anatomical Transformations in Classical Architecture examines Roman and Italian architecture through the lens of non-white constructors, studying how spaces have been transformed through the material contributions of the African Diaspora while creating new architectural possibilities that emerge within investigations of Blackness.
An international jury for the 2022 Wheelwright Prize will be announced in January 2022 on the Harvard GSD website.

Applicants will be judged on the quality of their design work, scholarly accomplishments, originality or persuasiveness of the research proposal, evidence of ability to fulfill the proposed project, and potential for the proposed project to make important and direct contributions to architectural discourse.

Applications are accepted online only, at https://wheelwrightprize.org

Questions may be directed to info @ wheelwrightprize.org.

Media handles: @HarvardGSD, #WheelwrightPrize


[18.10.2021] Covid-19 Bilgilendirme
Sevgili öğrencilerimiz
Covid-19 PCR testi sonucu (+) çıkan öğrencilerimizin raporlarını mimogis@itu.edu.tr ye email ile göndermeleri gerektiğini önemle hatırlatırız

Üniversitemiz Covid-19 Bilgilendirme Yönergesi uyarınca,
Yüz yüze yürütülen derslerde, Covid (+) öğrencinin tespit edilmesi halinde, öğrencinin test yaptırdığı tarihte katıldığı derslerin öğrencileri bu durum konusunda bilgilendirilecektir. Dersi alan öğrencilerimizin PCR testi yaptırmaları önerilmektedir. Birden fazla Covid -19 vakası görülen derslerde sınıftaki aşısız öğrenciler temaslı kabul edileceğinden, bu öğrencilerin  10 gün süre ile derse gelmemeleri gerekmekte ve PCR testi yaptırmaları tavsiye edilmektedir. Bu öğrenciler için teorik dersler zoom üzerinden çevrimiçi erişime açık olacak ve kayıt edilecektir. Proje ve uygulama derslerinde ise çevrimiçi görüşme sağlanacaktır.

İyi çalışmalar dileklerimizle
Mimarlık Fakültesi Dekanlığı


[12.10.2021] Teknik Gezi İzinleri
Mimarlık Bölümü, MIM 312E “Architectural Design VI” ve MIM 411E “Architectural Design VII” dersleri  Menderes Havzası, Sarayköy-Buharkent-Buldan Kırsalı Teknik Gezisi izinleri ile ilgili belgeye erişmek için tıklayınız.

Mimarlık Bölümü, MIM 212 “Mimari Proje IV” ve MIM 351 “Mimari Proje V” dersleri  Bursa İli, Mudanya İlçesi, Teknik Gezisi izinleri ile ilgili belgeye erişmek için tıklayınız.

Peyzaj Mimarlığı Bölümü, PEM 411E “Landscape Design IV” dersi kapsamında  Kocaeli ili Teknik Gezisi izinleri ile ilgili belgeye erişmek için tıklayınız.


İTÜ MİMARLIK FAKÜLTESİ
2021 -22 GÜZ YARIYILI LİSANS DERS İŞLEYİŞLERİ HAKKINDA BİLGİLENDİRME

Sevgili Öğrencilerimiz,

Uzun bir aradan sonra sizleri Taşkışla’da görmek bizler için büyük bir mutluluk vesilesi. Dönem boyunca eğitim ve öğretimin planlandığı şekilde sürdürülmesi ve olası riskleri mümkün olan en az seviyeye indirmek amacıyla aşağıda özetlediğimiz ders işleyiş programını kurguladık. Belirlenen programa ve kurallara hep birlikte uyarak bu zorlu dönemi başarıyla tamamlayacağımıza inanıyoruz.

Yeni akademik yılın tüm öğrencilerimiz için başarılı geçmesi dileklerimizle.

Mimarlık Fakültesi Dekanlığı

DERS İŞLEYİŞİ

Fakültemizdeki derslerin yürütülüş biçimi aşağıdaki gibi düzenlenmiştir:

 • Proje ve uygulama dersleri yüzyüze;
 • Bölümlerin belirlediği en fazla üç (3) zorunlu ders çevrimiçi, diğer tüm zorunlu dersler yüzyüze;
 • Tüm bölüm seçmeli dersleri çevrimiçi yürütülecek ve kayıtlar Ninova’da erişime açık olacaktır.

Taşkışla’da tüm mekanlar seyreltilmiş kapasite ile kullanılacaktır. Mekanların seyreltilmiş kapasiteleri kapı girişlerinde belirtilmiştir. Stüdyo ve dersliklerin kullanımında aşağıdaki kurallara uyulması gerekmektedir:

 • Taşkışla tüm ortak mekanlar, derslik ve stüdyolarda maske kullanımı ve Sağlık Bakanlığınca açıklanan temel hijyen kurallarına, uyarı ve tedbirlere uyulması zorunludur;
 • Tüm derslik ve stüdyolarda pencereler mümkün olduğunca açık tutularak doğal havalandırma sağlanacaktır. Dersler programda belirtilen bitiş saatinden 10 dakika önce tamamlanarak derslik ve stüdyolar bir sonraki ders için boşaltılacaktır;
 • Dersler ve zorunlu çalışmalar haricinde ortak kullanım alanlarında vakit geçirilmemesi, binadaki kullanıcı sayısını gereksiz yere artırmamaya özen gösterilmelidir.
 • Derslerde öğrenciler tarafından kullanılacak eğitim malzemeleri mümkün olduğunca kişiye özel olmalıdır. Zorunlu ortak kullanımlarda gerekli hijyen önlemleri alınmalıdır.
Proje ve Uygulama Dersleri İşleyişi
 • Tüm proje ve uygulamalı derslerin mekân tahsisleri seyreltilmiş stüdyo kapasiteleri ve ders mevcudu gözetilerek yapılmıştır.
 • Stüdyo dersleri kayıt altına alınmayacak, HES kodlarında tanımlandığı şekliyle Covid-19 hastası veya temaslısı olduğu için gelemeyen öğrenciler için stüdyo saatleri içinde çevrimiçi görüşme yapılabilecektir.
 • İTÜ Lisans Eğitim Yönetmeliği MADDE 23 – (Değişik: RG-17/6/2021-31514) uyarınca uygulamalı derslere %80 devam zorunludur.
Teorik Dersler İşleyişi

Teorik dersler tahsis edilen dersliğin seyreltilmiş kapasitesi dikkate alınarak yürütülecektir;

 • Dersin mevcudu atanan sınıf kapasitesine denk ya da altında ise dersler, tüm dönem boyunca (14 hafta) yüzyüze işlenecektir. Bu dersler çevrimiçi yayınlanmayacak ve kayıt altına alınmayacaktır.
 • Ders mevcudunun atanan sınıf kapasitesinin üstüne çıktığı durumlarda:
  • Sınıf mevcudu ders yürütücüsü tarafından Ninova’da iki alt gruba bölünecek, alt gruplar dönüşümlü olarak dersi yedi (7) hafta çevrimiçi ve yedi (7) hafta yüzyüze alacaklardır. Alt gruplara ait bilgilendirme ders yürütücüsü tarafından Ninova’dan yapılacaktır. Dönem içerisinde herhangi bir nedenle gruplar arası öğrenci geçişine izin verilmeyecektir. Öğrencilerin Ninova’da ilan edilecek olan grup bilgilerini kontrol edip hangi hafta yüzyüze hangi hafta çevrimiçi olarak derslere katılacaklarını kontrol etmeleri gerekmektedir;
  • Dersi çevrimiçi takip eden öğrenci grubu, dersi Zoom’dan eş zamanlı olarak izleyecektir;
  • Bu dersler kayıt altına alınacak ve Ninova üzerinden erişime açık olacaktır.
 • İTÜ Lisans eğitim yönetmeliği MADDE 23 – (Değişik: RG-17/6/2021-31514) uyarınca teorik derslere %70 devam zorunludur.

[28.09.2021] 2021-2022 Güz Yarıyılı Kontenjan Talepleri hakkındaki duyuruya erişmek için tıklayınız.


DİPLOMA PROJESİ / BİTİRME PROJESİ ALACAK ÖĞRENCİLERİN DİKKATİNE

[10.07.2021] Fakülte Kurulu Kararları

492/492E ve 4902/4902E kodlu Diploma Projesi/Bitirme Projesi derslerinin 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı için geçerli olacak önşartlarına ilişkin 05.04.2019 ve 30.09.2019 tarihli Fakülte Kurulu kararlarına aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

05.04.2019 tarihli Fakülte Kurul Kararı

30.09.2019 tarihli Fakülte Kurul Kararı


Tüm duyurulara ulaşmak için tıklayınız.


STAJ


2021-2022 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI DÖNEM İÇİ STAJ YAPAN ÖĞRENCİLERİN DİKKATİNE!

Dönem içi yapılan stajların, defter teslimlerinin (Dosyaları) staj bitimini takiben 15 gün içerisinde NİNOVA üzerinden açılmış olan İTÜ 401 Kodlu derse kayıt olarak ve tüm belgelerin eksiksiz bir şekilde yüklenmesi gerekmektedir. 401 kodlu derse kayıt olamayan öğrencilerin Bölüm Staj Komisyon Üyeleriyle iletişime geçmeleri önemle rica olunur.

NOT :  (Kovid-19)  Pandemi döneminden dolayı tüm işlemler online olarak (staj başlangıç eklerinin onayı, staj bitiş, staj defteri (dosya) yükleme) devam etmekte olup, stajla ilgili hiçbir belge fiziki olarak istenmemektedir.

BÖLÜM STAJ KOMİSYON E-POSTA ADRESLERİ:

Mimarlık Bölümü için: komisyonmimbolumstaj@itu.edu.tr
Şehir ve Bölge Planlama Bölümü için: komisyonsbpbolumstaj@itu.edu.tr
İç Mimarlık Bölümü için: komisyonicmbolumstaj@itu.edu.tr
Peyzaj Mimarlığı Bölümü için: komisyonpembolumstaj@itu.edu.tr
Endüstriyel Tasarım Bölümü için: komisyonetbbolumstaj@itu.edu.tr


2020-2021 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI YAZ DÖNEMİNDE STAJ YAPAN ÖĞRENCİLERİN DİKKATİNE!

Yaz Dönemi yapılan stajların, defter teslimlerinin (Dosyaları) 04 Ekim 2021 ile 05 Kasım 2021 tarihleri arasında NİNOVA üzerinden açılmış olan İTÜ 401 Kodlu derse kayıt olarak ve tüm belgelerin eksiksiz bir şekilde yüklenmesi gerekmektedir. 401 kodlu derse kayıt olamayan öğrencilerin Bölüm Staj Komisyon Üyeleriyle iletişime geçmeleri önemle rica olunur.

NOT :  (Kovid-19)  Pandemi döneminden dolayı tüm işlemler online olarak (staj başlangıç eklerinin onayı, staj bitiş, staj defteri (dosya) yükleme) devam etmekte olup, stajla ilgili hiçbir belge fiziki olarak istenmemektedir.

BÖLÜM STAJ KOMİSYON E-POSTA ADRESLERİ:

Mimarlık Bölümü için: komisyonmimbolumstaj@itu.edu.tr
Şehir ve Bölge Planlama Bölümü için: komisyonsbpbolumstaj@itu.edu.tr
İç Mimarlık Bölümü için: komisyonicmbolumstaj@itu.edu.tr
Peyzaj Mimarlığı Bölümü için: komisyonpembolumstaj@itu.edu.tr
Endüstriyel Tasarım Bölümü için: komisyonetbbolumstaj@itu.edu.tr


2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı Sürecinde Online (Çevrim İçi) ve Yüz Yüze (Pratik) Staj Yapacak Öğrencilerin Uyması Gereken Kurallar:

Tüm kurallar için tıklayınız.

Kural Özeti:

Online (Çevrim İçi) Staj Başvurusunda;

* Öğrenci tarafından imzalanmış Pandemi Süreci Öğrenci Staj Sözleşmesi ve Ek-1 Staj Belgesi formu, fakülte onay cümlesini içeren resmi e-posta ve şirket onay cümlesini içeren eposta metni, tek bir pdf veya jpeg dosyası şeklinde eklenmelidir. Bu süreçte, çevrim içi staj yapan öğrenciler, Ek-2 ve Ek-3 belgelerini doldurmayacaktır.
* Çevrimiçi staj yapmak isteyen öğrenci için tüm başvuru süreci;
    a) Öğrenci staj yapacağı yeri bulur ve işyerinden kabul edildiğine dair bir e-mail alır.
    b) Staj yapacağı işyerinden almış olduğu e-mailli bağlı bulunduğu Bölüm Staj Komisyonu Üyelerine gönderir ve onlardan da bir onay e-mail alır.
    c) Onaylanan bilgileri (iş yeri ve Bölüm Staj Komisyonu Üyelerine gelen onay e-maillerini) tek bir PDF olarak birleştirip kendi https://portal.itu.edu.tr portalına yükler.


Yüz Yüze Staj Başvurusunda;

* Yüz yüze staj yapmak isteyen öğrenci için tüm başvuru süreci;
    a) Formlar ve imza süreci ; Öğrenci staj yerini bulur , staja başlamadan en az on beş gün önce ilk kaydını https://portal.itu.edu.tr üzerinden oluşturur.
    b) Oluşturmuş olduğu stajın kayıtlı belgelerini portal üzerinden https://portal.itu.edu.tr çıktısını alıp sırasıyla önce iş yerine imza , onaylatır (kaşe-mühür).
    c) Öğrenci, İşyerine onaylattığı ve imzalattığı Ek-1 ve Pandemi Dönemi Staj Sözleşmesini ve ders programını, Staj Komisyon Üyelerine mail yoluyla .pdf olarak gönderir.
    d) Staj Komisyonu uygun bulduğu öğrenci staj evraklarını (pdf ) evrakını imzalayıp, Pandemi Süreci Öğrenci Sözleşmesi için Dekanlığa yollar. (Staj onayı Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Demet Arslan Dinçay tarafından verilmektedir.)
    e) Dekanlık onayladığı belgeleri staj komisyonuna geri gönderir . Staj komisyonu, onaylanmış her iki belgeyi öğrenciye iletir. öğrenci onaylı tüm belgelerini staja başlamadan en geç 6 gün önce öğrenci portalına yükler.


Dönem İçi Staj Yapacak Olan Öğrencilerin Dikkatine:

Üniversite Senatosunun 11.12.2020 tarihli toplantısında alınan karar gereği, Esasların 12 inci maddesinde yer alan haftalık en az çalışma gün sayısının ‘iki tam gün’ olarak değiştirilmesi kararlaştırılmıştır. Dönem içi staj yapacak olan öğrencilerin, kendi bölüm staj türlerini göz önünde bulundurarak, haftada en az iki tam günlük (cumartesi günleri dahil) çalışma programı ile stajlarını tamamlamaları istenmektedir.


Online (Çevrim İçi) Staj Hk.

2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı Pandemi Süreci koşulları nedeniyle yarıyıl süresince, bölüm tarafından kabul edilen stajlar çevrimiçi (İş yerine gitmeden) yapılabilir. Çevrimiçi Staj Başvurusu yapacak olan öğrenciler koşulları sağlaması şartıyla https://mim.itu.edu.tr/staj-duyurulari/ adresinde yazan kurallar çerçevesinde stajlarını yapabilirler.


Bölüm Staj Esasları

Mimarlık Bölümü Staj Esasları
Şehir ve Bölge Planlaması Bölümü Staj Esasları
Endüstriyel Tasarım Bölümü Staj Esasları
Peyzaj Mimarlığı Bölümü Staj Esasları
İç Mimarlık Bölümü Staj Esasları
BÖLÜMLERİN EK STAJ ESASLARI [pandemi süresince]


Tüm STAJ duyurularına ulaşmak için tıklayınız.


BURSLAR

2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı burs başvuruları 19 Ekim 2020 saat 23:59’a kadar https://portal.itu.edu.tr/  adresinden online olarak yapılacaktır.

Burslar ve Yurtlar hakkında detaylı bilgi için İTÜ Burslar ve Yurtlar Koordinatörlüğü web sayfasını takip edebilirsiniz.

FAYDALI BAĞLANTILAR

İTÜ Öğrenci İşleri (ITU SIS) Ana Sayfası
(Ders Planları, Ders Programları, Ders Bilgileri, Akademik Takvim)
ÇAP / Yandal / Yatay Geçiş
Yönetmelikler ve Senato Esasları
Mimarlık Fakültesi Komisyonları

İstanbul Teknik Üniversitesi’nin diğer birimlerine ilişkin bağlantılar
İTÜ Ana Sayfası
Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı
Burslar ve Yurtlar Koordinatörlüğü
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı
Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı
AB Merkezi/Erasmus Ofisi
Mimarlık Bölümü Erasmus Sayfası
Sürekli Eğitim Merkezi(İTÜSEM)
Kütüphane
İTÜ Kariyer Merkezi
İTÜ Mezun Bilgi Sistemi
İTÜ Mezunlar Derneği
Taşkışla Eğitim ve Kültür Derneği
İTÜ Mail
İTÜ Telefon Rehberi

DİLEKÇE VE FORMLAR

Öğrenci İşlerine Verilen Dilekçe Örneği
Sınav Sonucuna İtiraz Dilekçesi
Mazeret Sınavı Başvuru Formu
Kontenjan Artırımı Talep Formu
Burs Başvuru Formu
Maket Atölyesi Formu
Etkinlik Mekan Tahsis Talep Başvuru Formu


MİMARLIK FAKÜLTESİ
ÖĞRENCİ İŞLERİ
İLETİŞİM BİLGİLERİ

ÖĞRENCİ İŞLERİ TELEFONU : 0 212 293 13 00/ Dahili 25 28 – 22 16
E-POSTA: mimogis@itu.edu.tr

STAJ BÜROSU TELEFONU : 0 212 293 13 00/ Dahili 25 38
E-POSTA: mimstaj@itu.edu.tr(Mimarlık Staj Birimi)

FAKS : 0 212 251 48 95

Bu sitede yapılan duyurular İTÜ Mimarlık Fakültesi Öğrenci İşleri tarafından yapılmaktadır. İTÜ Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı tarafından yapılan duyuruların http://www.sis.itu.edu.tr (Bağlantı) adresinden takip edilmesi gerekmektedir.