Zagreb Üniversitesi Tasarım Fakültesinden Vedra Kasap ve Ivana Fabrio bir marka olarak park tasarımı ve tasarımda araştırmanın önemi üzerine bir seminer verecek.

“architalkture” Faculty of Architecture Lecture Series – VII, Vedra KASAP & Ivana FABRIO

İTÜ Mimarlık Fakültesi “architalkture” konuşma ve seminer serisinin 2019-2020 Güz dönemi ilk konuşmacıları Zagreb Üniversitesi Tasarım Fakültesinden Vedra Kasap ve Ivana Fabrio. Ulusal ve uluslararası arenada birçok çalıştay ve sergi düzenlemiş, yarışma ve tasarım projelerinde yer almış Kasap ve üniversite kariyerinin yanı sıra serbest tasarımcı olarak ulusal ve uluslararası projelerde yer alan Fabrio sırasıyla “bir marka olarak park tasarımı ve tasarımda araştırmanın önemi” üzerine seminer vereceklerdir.

Etkinlik İTÜ içi ve dışından tüm katılımcılara açıktır.

architalkture Faculty of Architecture Lecture Series – VII Vedran Kasap & Ivana Fabrio

 

Lecture: Vedran Kasap & Ivana Fabrio – 20 September 17.00 -@126

ITU Faculty of Architecture’s “architalkture” Lecture Series 2019-2020 Autumn term begins with Vedra Kasap and Ivana Fabrio of University of Zagreb, School of Design. Kasap and Fabrio will give seminars on brading of parks and importance of research in design respectively.

Clinica Studio Work Overview, lecture by Vedran Kasap – the lecture will be covering topics related to branding and signage design for Parks of Croatia.

Deep Dialogue, lecture by Ivana Fabrio – The importance of research in design practice by Ivana Fabrio – the lecture will cover short intro into the development of contemporary design practice followed by the design research skills and methodologies thought at the School of Design in Zagreb. The importance of deep dialogue for understanding the context will be illustrated by projects from the School, developed in collaboration for Social Innovation platforms and NGOs.
“architalkture” lecture series are free and open to all.

© 2014 İTÜ Mimarlık Fakültesi | Bütün Hakları Saklıdır.
Yukarı